Hitachi 65hk5300 to inteligentny telewizor dostarczany z przepisami i wskazówkami dotyczącymi jego stosowania. Telewizor wyposażony jest w wyświetlacz Full HD, wbudowany system Android oraz funkcje dźwięku przestrzennego Dolby Atmos. Telewizor ma także funkcje Smart TV, umożliwiające strumieniowanie treści z różnych źródeł. Przepisy i wskazówki dotyczące stosowania Hitachi 65hk5300 ułatwiają użytkownikom korzystanie z tego telewizora. Przykładowo, użytkownicy mogą z łatwością przeglądać treści, korzystać z aplikacji internetowych i wykonywać wiele innych zadań. Wskazówki dotyczące działania funkcji telewizora, takich jak ustawianie trybu gry, również są dostępne. Dzięki temu użytkownicy mogą w pełni wykorzystać wszystkie funkcje telewizora i cieszyć się z jego zalet.
Ostatnia aktualizacja: Przepisy i wskazówki dotyczące stosowania Hitachi 65hk5300
Sok
W przepisach tradycyjnej medycyny zaleca się przechowywanie liści aloesu w lodówce przed wyciśnięciem soku. Jednak w przypadku leczenia trądziku nie jest to tego warte. Aby wyeliminować wysypki, używa się tylko soku ze świeżo zebranych liści: po 3 godzinach ich moc lecznicza maleje.
Do celów kosmetycznych i leczniczych zaleca się stosowanie dolnych liści rośliny (najdłuższych i mięsistych). Powinny być starannie cięte ostrym nożem u podstawy. Uważa się, że aloes ma właściwości lecznicze, jeśli ma co najmniej 3 lata.
Używaj w najczystszej postaci
- Świeżym sokiem z aloesu codziennie rano i wieczorem wycieraj ropne stany zapalne, trądzik i ich ślady, czarne kropki, zaskórniki (trądzik) na twarzy i ciele, aż do zniknięcia nacieków.
- Zwilż kawałek gazy sokiem i przykryj twarz ściereczką na 15-20 minut, w razie potrzeby nawilżając. Nakładaj kompres co 7 dni, aż zniknie trądzik.
Jeśli stosowaniu nierozcieńczonego soku z aloesu towarzyszy dyskomfort, należy go rozcieńczać wodą w stosunku 1:1 lub łączyć z innymi składnikami.
Balsamy
- Połącz sok z aloesu i alkohol lub wódkę, zachowując stosunek 4: 1. Umieść kompozycję do przechowywania w lodówce, wlewając do ciemnego szklanego pojemnika.
- Wlej 10 ml alkoholu salicylowego do 50 ml wody mineralnej. W powstałym roztworze wymieszaj 2-3 łyżki soku. Produkt wsypać do szklanego pojemnika i przechowywać w lodówce.
Użyj tej lub innej mieszanki do leczenia punktowego trądziku 1-2 razy dziennie.
Tonik z nalewką z nagietka
Połącz 3 łyżki soku z aloesu z 2 łyżkami nagietka nasączonego alkoholem. Środek rozcieńczyć 50 ml wody mineralnej bez gazu. Wytrzyj obszary skóry pokryte wysypką 2 razy dziennie.
Do stosowania lokalnego (tylko na wysypki) można łączyć sok z aloesu z nalewką z nagietka w równych proporcjach i nie rozcieńczać wodą. Takie narzędzie jest używane przez 1-2 tygodnie (nie więcej), po czym konieczna jest przerwa.
Papla
- Połącz 15 ml gliceryny, 10 ml alkoholu kamforowego.
- Rozpuścić w 1 g kwasu mlekowego i 5 g siarki.
- Do powstałej mieszanki dodaj 2 łyżeczki soku z aloesu.
- Całość rozcieńczyć 120 ml wody destylowanej.
Codziennie potraktuj przygotowanym środkiem na wysypkę, wstrząsając pojemnikiem z zacierem przed użyciem.
Maść
Połącz miód (2 łyżki stołowe) i sok z aloesu (1 łyżka stołowa). Raz dziennie leczyć wysypki gotową pastą, a po kwadransie usuwać resztki ciepłą wodą.
Balsamy
Wymieszaj łyżkę oliwy z oliwek z taką samą ilością soku z aloesu. Zwilżyć kompozycją kawałek gazy i złóż tkaninę na 2-4 warstwy. Umieść bandaż na obszarze problemowym, napraw za pomocą opaski. Taki kompres ma utrzymać przez całą noc. Musisz powtórzyć procedurę, aż wysypka zostanie wyeliminowana.
Podczas leczenia czyraku na ciele można zostawić opatrunek na jeden dzień, zmieniając go co 24 godziny na świeży. Przed nałożeniem kompresu zaleca się oczyszczenie skóry mydłem smolistym.
Maski na twarz
- Rozcieńczyć 2 łyżeczki niebieskiej lub czarnej glinki sokiem z aloesu, aby uzyskać konsystencję zbliżoną do kwaśnej śmietany.
- 1-2 łyżki soku wzbogacić 2-3 kroplami olejku z drzewa herbacianego (można zastąpić olejkiem goździkowym, lawendowym lub jodłowym).
- Wymieszaj łyżeczkę soku z aloesu z taką samą ilością miodu (jeśli produkt jest kandyzowany, możesz go trochę podgrzać w łaźni parowej).
- Przygotuj maskę według poprzedniego przepisu i wymieszaj z mieszanką 1-2 krople jodu i taką samą objętość nadtlenku wodoru.
Pozostaw miksturę na 15-20 minut na wcześniej oczyszczonej twarzy. Usuń je ciepłą wodą. Zabieg ma być przeprowadzany raz w tygodniu.
Stosując kompozycję do leczenia skóry suchej i wrażliwej, zaleca się dodanie do maski 1 łyżki stołowej składnika nawilżającego (oliwa z oliwek, żółtko jajka, krem, awokado).
W każdej domowej mieszance, aby wzmocnić jej działanie, możesz dodać 1-2 łyżeczki soku z aloesu.
Peelingi
Kompozycje należy nakładać na zwilżoną skórę ruchami pocierającymi, pozostawić na 3-5 minut, a następnie zmyć ciepłą wodą.
- Dla skóry tłustej. Rozcieńczyć pokruszone ziarna kawy (łyżkę stołową) sokiem z aloesu do konsystencji płynnej pasty.
- Na sucho i normalnie. W łyżce zmielonego herkulesa wymieszaj taką samą ilość soku z aloesu i łyżeczkę oliwy z oliwek. Rozcieńczyć wodą do uzyskania odpowiedniej konsystencji.
trawa lód
- Przygotuj wywar ziołowy. Zalej 200 ml wrzącej wody 2 łyżki nagietka (odpowiednia jest również szałwia lub rumianek) i gotuj w łaźni parowej przez 5-10 minut. Fajnie, filtruj.
- Do wywaru dodać 2-3 łyżki soku z aloesu.
- Wlej kompozycję do foremek na lód i wyślij do zamrażarki.
Gdy produkt stwardnieje, można go stosować do codziennego porannego wcierania skóry twarzy.
Odchodzi
Napar
- Oddziel i umyj 15 liści aloesu, pokrój je wzdłuż.
- Zalej surowce połową szklanki gorącej wody (wrząca woda powinna lekko ostygnąć).
- Pozostaw na 20-30 minut, odcedź.
Przetrzyj twarz przygotowanym naparem 2-3 razy dziennie. Zastosuj środek zaradczy, aż wysypka zniknie.
Wywar
2 łyżki drobno posiekanych liści zalej pół szklanki wrzącej wody i trzymaj na małym ogniu przez 10-15 minut. Odcedzić po schłodzeniu. Nakładaj produkt do codziennego wycierania skóry 2 razy dziennie.
Zastosowania (na czyraki, wen, ropne wysypki)
Pokrój liść aloesu wzdłuż, usuń ostre kolce i przymocuj miąższ do formacji. Napraw taki osobliwy kompres ziołowy za pomocą plastra, pozostawiając go na noc. Codziennie przed pójściem spać należy aplikować aż do oczyszczenia skóry.
maski
- Dla skóry tłustej. Drobno posiekaj liście aloesu i dodaj łyżkę surowca do ubitego białka. Dodaj łyżeczkę soku z cytryny.
- Do suchej twarzy. Zmieszaj do pół łyżki miąższu z aloesu na taką samą objętość zmielonych płatków owsianych i gliceryny. Do kompozycji wlej wystarczającą ilość wody mineralnej, aby konsystencja stała się wygodna do aplikacji.
- Do skóry normalnej. W łyżce posiekanych liści aloesu wymieszaj taką samą ilość startego jabłka z puree ziemniaczanym.
Preparaty należy nakładać na czystą i suchą skórę twarzy na 15-20 minut co 7-10 dni. Usuń je ciepłą bieżącą wodą.
Olej
Gotowanie
- Pokrój odpowiednie liście aloesu, dobrze spłucz i rozprowadź na ręczniku do wyschnięcia.
- Owiń surowiec kawałkiem naturalnego materiału i wstaw do lodówki na 12 dni.
- Oddziel miąższ z liści i umieść w pojemniku z ciemnego szkła.
- Zalej wszystko nierafinowanym, tłoczonym na zimno olejem roślinnym (odpowiednie są oliwki, migdały, słoneczniki, kiełki pszenicy). Na każde 10 g miąższu potrzeba 90 ml oleju.
- Zamknij pojemnik kompozycją i nalegaj w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu przez 14 dni. Energicznie wstrząsnąć pojemnikiem co 2-3 dni.
- Odcedź gotowy produkt i dodaj 1 kapsułkę witaminy E, aby wydłużyć jego trwałość.
Użyj na trądzik
- Trądzik leczyć czystym ekstraktem 1-2 razy dziennie, aż wysypka zniknie. Możesz dodać olejki eteryczne z lawendy, jodły, drzewa herbacianego (2-3 krople na 1-2 łyżki produktu). Taki środek wzmocni działanie środka zaradczego.
- Zakupione kremy pielęgnacyjne wzbogacić produktem dodając pół łyżeczki olejku do 2 łyżek produktu kosmetycznego.
- Zmieszaj 2-3 łyżeczki z domowymi maseczkami na twarz. Kompozycję z olejkiem aloesowym do cery suchej można stosować raz na 7 dni, do cery tłustej raz na 2-3 tygodnie.
Nierozcieńczony ekstrakt z oleju z aloesu może być stosowany tylko miejscowo na trądzik, ponieważ może zatykać pory, pogarszając sytuację z dużą ilością trądziku.
Przeciwwskazania i możliwe szkody
Zewnętrzne stosowanie aloesu jest przeciwwskazane w przypadku jego indywidualnej nietolerancji i obecności nowotworów na skórze.
Przed użyciem jakiejkolwiek kompozycji należy sprawdzić reakcję skóry na nią. Niewielki produkt będzie musiał być nakładany na nadgarstek na 8-10 minut. Jeśli po 24 godzinach nie pojawią się żadne negatywne reakcje (zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, podrażnienie i inne), możesz użyć mieszanki.
Produkty zawierające alkohol nie są zalecane do skóry suchej i wrażliwej.
Peelingi są używane tylko w celu zapobiegania pojawianiu się wysypek. Przy dużej ilości trądziku ich stosowanie może pogorszyć sytuację.
Leczenie skóry kostkami lodu jest przeciwwskazane w:
- alergie na zimno;
- kuperoza;
- blisko położone statki;
- nadmiernie sucha i wrażliwa skóra.
Powinieneś również zrezygnować z procedury w zimnych porach roku.
Strony dostępne w domenie www. gov. pl mogą zawierać adresy skrzynek mailowych. Użytkownik korzystający z odnośnika będącego adresem e-mail zgadza się na przetwarzanie jego danych (adres e-mail oraz dobrowolnie podanych danych w wiadomości) w celu przesłania odpowiedzi na przesłane pytania.Szczegóły przetwarzania danych przez każdą z jednostek znajdują się w ich politykach przetwarzania danych osobowych.
Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa - użycie niekomercyjne - bez utworów zależnych 3. 0 Polska (CC BY-NC-ND 3. 0 PL), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.
Przestrzeganie przepisów dotyczących urządzeń do składowania jest obowiązkiem pracodawcy i ma na celu ochronę pracowników przed zagrożeniami. Należy przestrzegać właściwych przepisów, norm DIN i znaków jakości.
Tematy w skrócie:
- Przepisy dotyczące urządzeń do składowania
- Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa pracy – Korzystanie z środków produkcji
- Zasady DGUV 108 - 007 „Sprzęt i urządzenia magazynowe”
- Norma DIN EN 15635 "Stalowe statyczne systemy składowania, zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania".
Przepisy dotyczące urządzeń do składowania
Pracodawcy są zobowiązani do ochrony swoich pracowników przed zagrożeniami. W przypadku urządzeń do składowania ocena ryzyka jest równie ważna jak regularne kontrole. Ponadto normy branżowe regulują minimalne wymagania, które muszą spełniać regały magazynowe. Przy budowie i montażu regałów obowiązują różne przepisy. Montaż i kontrola regałów odbywa się zgodnie z normą DIN EN 15635 oraz przepisami DGUV 108 - 007 (dawniej BGR 234) i DGUV Information 208-043 (dawniej BGI/GUV-I 5166). Zgodnie z § 10 Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa pracy (niem. BetrSichV) regały podlegają regularnym badaniom okresowych prowadzonym przez kompetentne osoby. Wszelkie uszkodzenia powinny być rejestrowane, mierzone i dokumentowane. Również tutaj podstawą kontroli jest norma europejska DIN EN 15635 (Wytyczne dotyczące bezpiecznej pracy). Kogo może być "osobą kompetentną" reguluje przepis techniczny dotyczący bezpieczeństwa eksploatacji (TRBS1203), opracowany przez komitet ds. bezpieczeństwa eksploatacji. W tym kontekście istotny jest również § 14 ("Kontrola środków pracy") "Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia podczas użytkowania środków pracy” (BetrSichV)", który można pobrać tutaj.
Wykaz właściwych przepisów, norm DIN i znaków jakości
- Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa pracy (BetrSichV) i TRBS 1203 Osoby kompetentne
- Rozporządzenie o miejscu pracy (ArbStättV)
- DGUV-R 108-007 Urządzenia i sprzęt do składowania
- DGUV-I 208-021 Sporządzanie instrukcji obsługi układnic
- DIN EN 15635:2009 Stalowe statyczne systemy składowania – Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania
- DIN EN 15629:2008 Stalowe statyczne systemy składowania – Specyfikacja urządzeń do składowania
- DIN EN 15512:2009 Stalowe statyczne systemy składowania -- Regały paletowe o zmiennej konfiguracji -- Zasady projektowania konstrukcji
- DIN EN 528:2008 Układnice Wymagania bezpieczeństwa
- DIN EN 13382:2003 Palety ładunkowe płaskie – Parametry podstawowe
- DIN EN ISO 445:2013 Palety do przemieszczenia ładunków - Terminologia
- RAL-RG 614 Znak jakości dla techniki magazynowej i wyposażenia zakładowego
- RAL-RG 993 Znak jakości dla palet
- RAL-GZ 608 Znak jakości, systemy składowania dynamicznego
Poniżej opisano dokładniej najważniejsze rozporządzenia, przepisy i postanowienia.
Rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa pracy – Korzystanie z środków produkcji
Norma DIN EN 15635 określa wymagania dotyczące stosowania regałów. W Niemczech stosowanie środków roboczych lub urządzeń, takich jak regały, reguluje rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa pracy (BetrSichV). Tam, gdzie powinno być stosowane, BetrSichV ma pierwszeństwo przed wymaganiami normy DIN EN 15635. Pełen tekst BetrSichV można znaleźć tutaj.
Celem rozporządzenia jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników podczas korzystania ze sprzętu roboczego. Jest to możliwe dzięki:
- wyborowi odpowiedniego sprzętu roboczego i jego bezpiecznemu użytkowaniu,
- projektowaniu procesów roboczych i produkcyjnych odpowiednich do zamierzonego zastosowania,
- kwalifikacjom i szkoleniom pracowników.
Do sprzętu roboczego zalicza się narzędzia, urządzenia, maszyny lub instalacje, które są wykorzystywane do pracy, jak również instalacje wymagające regularnych inspekcji. Używanie sprzętu roboczego obejmuje wszelkie czynności z nim związane. Zalicza się do nich w szczególności montaż i instalację, eksploatację, włączanie i wyłączanie lub ustawianie, użytkowanie, obsługę, konserwację, czyszczenie, kontrolę, przebudowę, testowanie, demontaż, transport i nadzór.
Rozdział 2 BetrSichV reguluje kwestię ocenę ryzyka i środków ochronnych. Przed rozpoczęciem użytkowania sprzętu roboczego pracodawca musi ocenić pojawiające się zagrożenia i wyprowadzić z nich niezbędne i właściwe środki ochronne. Obecność znaku CE na sprzęcie roboczym nie zwalnia użytkownika z obowiązku przeprowadzenia oceny ryzyka.
§5 Wymagania dotyczące udostępnionego sprzętu roboczego
Pracodawca może udostępnić i zezwolić na stosowanie tylko takiego sprzętu roboczego, który w przewidzianych warunkach użytkowania jest bezpieczny w użyciu. Sprzęt roboczy musi
- być odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy,
- być dostosowany do danych warunków eksploatacji oraz przewidywalnych naprężeń oraz
- posiadać niezbędne wyposażenie bezpieczeństwa,
tak aby zminimalizować ryzyko związane z ich stosowaniem. W przypadku gdy środki, o których mowa w punktach 1 i 2, nie są wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia, pracodawca musi podjąć inne właściwe działania ochronne zmierzające do jak największego ograniczenia ryzyka.
§6 Podstawowe środki ochrony stosowane podczas użytkowania sprzętu roboczego
Ten paragraf odnosi się do spoczywającego na pracodawcy obowiązku dbałości o ergonomię, właściwego korzystania ze sprzętu roboczego oraz stosowania wymaganego wyposażenia ochronnego. Ponadto instalacja sprzętu roboczego, montaż i demontaż, testowanie, konserwacja i kontrola sprzętu roboczego muszą być przeprowadzane zgodnie z aktualnym stanem techniki i w sposób bezpieczny, z uwzględnieniem istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa instalacji i warunków środowiskowych.
§10 Konserwacja i modyfikacja sprzętu roboczego
Pracodawca musi podjąć działania związane z utrzymaniem w celu zapewnienia, że sprzęt roboczy jest przez cały okres jego eksploatacji zgodny z obowiązującymi dla niego wymogami w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i jest utrzymywany w bezpiecznym stanie. Należy przy tym uwzględnić informacje producenta. Poza tym określa się, co należy przestrzegać w przypadku modyfikacji sprzętu roboczego: Obowiązkiem pracodawcy jest dopilnowanie, aby zmodyfikowany sprzęt roboczy spełniał wymogi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia zgodnie z § 5 ust. 1 i 2. W przypadku zmian w sprzęcie roboczym pracodawca musi ocenić, czy zmiany podlegają przeglądowi. Musi on również ocenić, czy w przypadku zmian w sprzęcie roboczym jest on zobowiązany do przestrzegania obowiązków producenta wynikających z innych przepisów prawnych, w szczególności ustawy o bezpieczeństwie produktów lub rozporządzenia zgodnie z § 8 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie produktów.
§14 Kontrola sprzętu roboczego
Przed pierwszym użyciem sprzętu roboczego, którego bezpieczeństwo zależy od warunków montażu, pracodawca musi zlecić jego kontrolę osobie uprawnionej do prowadzenia kontroli. Kontrola obejmuje następujące elementy:
- sprawdzenie prawidłowego montażu lub instalacji oraz bezpiecznego funkcjonowania tych narzędzi,
- terminowe wykrywanie szkód,
- ustalenie, czy podjęte środki bezpieczeństwa są skuteczne.
Kontrolę należy przeprowadzić po montażu przed każdym uruchomieniem urządzenia.
Zgodnie z §2, osobą uprawnioną do przeprowadzenia kontroli jest pracownik, który posiada odpowiednie wykształcenie zawodowe, niezbędną wiedzę do kontroli sprzętu roboczego oraz jest aktywny zawodowo.
Rodział 3 dodatkowe przepisy dotyczące instalacji wymagających regularnych przeglądów
Pracodawca musi zapewnić, że instalacje wymagające regularnych przeglądów będą kontrolowane przed ich pierwszym uruchomieniem i przed ponownym uruchomieniem po wprowadzeniu zmian podlegających kontroli. W ramach kontroli należy ustalić,
- czy dokumenty techniczne wymagane do badania, takie jak np. deklaracja zgodności WE, są dostępne, a ich treść jest wiarygodna, oraz
- czy instalacja, łącznie z elementami systemu, została zainstalowana lub zmodyfikowana zgodnie z niniejszym rozporządzeniem i również po uwzględnieniu warunków instalacji znajduje się w bezpiecznym stanie.
§18 Obowiązek posiadania zezwolenia
Budowa i eksploatacja, jak również zmiany konstrukcji lub sposobu działania - które mają wpływ na bezpieczeństwo instalacji- następujących instalacji, wymagają zgody właściwych władz.
Należą do nich:
Pomieszczenia lub obszary łącznie z zamontowanymi w nich na stałe pojemnikami i innymi urządzeniami do składowania przeznaczone do przechowywania cieczy łatwopalnych o całkowitej objętości przekraczającej 10 000 litrów (pomieszczenia magazynowe).
Rozdział 4 przepisy wykonawcze i komitet ds. Bezpieczeństwa eksploatacji
Rozdział ten reguluje kwestię obowiązków powiadamiania w razie wypadków oraz uszkodzeń komponentów i urządzeń zabezpieczających.
Rozdział 5 wykroczenia administracyjne i przestępstwa, przepisy końcowe
W tej sekcji zawarty jest wykaz wykroczeń administracyjnych i przestępstw, za które pracodawca może być karany.
Załączniki
Ponadto BetrSichV zawiera również trzy załączniki, które ustanawiają specjalne przepisy dotyczące niektórych sprzętów roboczych:
Załącznik 1 Specjalne wymogi dotyczące określonych rodzajów sprzętu roboczego
- Szczególne wymogi dotyczące użytkowania mobilnego, samobieżnego lub niesamobieżnego sprzętu roboczego
- Szczególne wymagania dotyczące stosowania sprzętu roboczego do podnoszenia ładunków
- Szczególne wymogi dotyczące używania sprzętu roboczego do pracy tymczasowej na wysokości
Załącznik 2: Wymogi dotyczące badań instalacji wymagających regularnych przeglądów
Załącznik 3 Wymogi dotyczące badań określonego sprzętu roboczego
Sekcja 1: Żurawie
Niniejsza sekcja ma zastosowanie do badań następujących żurawi (urządzeń dźwigowych): cięgniki, żurawie wysięgnikowe, żurawie obrotowe, żurawie masztowe, suwnice pomostowe, suwnice wspornikowe, suwnice bramowe, żurawie wieżowe, żurawie samochodowych, żurawie HDS, żurawie pływające, żurawie typu offshore i dźwigi kablowe.
Zasady DGUV 108 - 007 „Sprzęt i urządzenia magazynowe”
Generalnie zasady DGUV dotyczą zapobieganiu wypadkom i są wydawane przez stowarzyszenie ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej pracodawcy. Zasady bezpiecznej eksploatacji systemów regałowych zawarte są w obowiązujących od 1988 r. przepisach DGUV-R 108-007 "Sprzęt i urządzenia do składowania" (dawniej BGR 234). Definiują one różne wymagania dotyczące struktury i statyki urządzeń do składowania. Zgodnie z DGUV-R 108-007 badania okresowe należy przeprowadzań tylko w przypadku regałów i szaf sterowanych.
Urządzeniami do składowania są stałe i ruchome regały i szafki. Regały obejmują regały z półkami, regały paletowe, regały wspornikowe, regały przepływowe, regały wjezdne i regały wielopoziomowe.
Szafy to na przykład szafy z drzwiami skrzydłowymi, rolkowymi lub przesuwnymi, szafy z szufladami lub kontenerki, szafki wielopoziomowe i szafy z napędem elektrycznym.
Sprzęt magazynowy to przeznaczone do ponownego wykorzystania palety z lub bez urządzeń wspomagających sztaplowanie, jak również pojemniki do sztaplowania.
Budowa i wyposażenie
Urządzenia i sprzęt magazynowy należy tak zaprojektować i skonstruować, aby mogły one w przypadku ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem przyjąć ciężar składowanych towarów. Ich stabilność i nośność muszą odpowiadać obciążeniom eksploatacyjnym i zostać potwierdzone obliczeniami matematycznymi nośności elementów nośnych lub badaniami obciążeniowymi.
Współczynnik stabilności musi wynosić co najmniej 2, 0.
Konstrukcja zewnętrzna
Elementy konstrukcyjne urządzeń i sprzętu magazynowego - w szczególności ich narożniki i krawędzie - muszą posiadać odpowiedni kształt.
Zabezpieczenia przed wypadnięciem lub upadkiem
Elementy konstrukcyjne regałów i szaf muszą być zaprojektowane lub zabezpieczone w taki sposób, aby nie mogły wypaść lub spaść w wyniku niezamierzonego poluzowania.
Zabezpieczenia przeciwnajazdowe
Regały, które są ładowane lub rozładowywane za pomocą niekierowanych środków transportu, muszą posiadać w narożnikach - również w przejściach - odpowiednio zwymiarowane zabezpieczenie przeciwnajazdowe o wysokości co najmniej 0, 3 m, niepołączone z regałem i zawierające żółto-czarną etykietę ostrzegawczą. Nie dotyczy to wewnętrznych stron stałych regałów końcowych w urządzeniach jezdnych.
Dodatkowe przepisy dotyczące określonych urządzeń do składowania
W tym rozdziale ustanowione zostały przepisy dotyczące niektórych rodzajów regałów oraz innych urządzeń i sprzętu magazynowego. Obejmują one między innymi regały wspornikowe, regały przepływowe, regały wsuwane i podobne urządzenia do składowania, regały wjezdne, wielopoziomowe regały i szafy, miejsca załadunku i rozładunku, regały i szafy ruchome, pokrywy wózków, regały przesuwne i szafy z napędem mechanicznym.
Przepisy dotyczące eksploatacji
W tym rozdziale opisano przepisy dotyczące korzystania z urządzeń i sprzętu magazynowego.
Regały mogą być montowane i przebudowywane wyłącznie przez specjalnie przeszkolone osoby oraz zgodnie z instrukcją montażu i obsługi dostarczoną przez producenta. Przebudowa regałów może mieć miejsce tylko wtedy, gdy są one puste.
Przy układaniu palet i pojemników w stosy nie wolno przekraczać dopuszczalnych obciążeń użytkowych, obciążeń dodatkowych i wysokości układania w stosy. Ponadto należy wziąć pod uwagę nośność podłogi i urządzeń wspomagających układanie w stosy.
Rozdział 6 kontrola
Przedsiębiorca musi zadbać o to, aby regały i szafy z napędem mechanicznym, jak również regały i szafy z napędzanymi mechanicznie częściami były kontrolowane przez osobą kompetentną w zależności od potrzeb, ale co najmniej raz w roku. Wyniki badań należy rejestrować.
Osobą kompetentną jest osoba, która ze względu na swoje wykształcenie zawodowe i doświadczenie posiada wystarczającą wiedzę na temat danego sprzętu roboczego i zna właściwe krajowe przepisy BHP, przepisy dotyczące zapobiegania wypadkom i ogólnie uznane zasady techniki (np. przepisy BG, normy DIN, przepisy VDE, przepisy techniczne innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub Turcji lub innych państw stron Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym) w takim stopniu, że może ocenić bezpieczny stan sprzętu roboczego. Wymagania te spełniają np. odpowiednio przeszkoleni i doświadczeni monterzy producentów i firm serwisowych oraz odpowiednio przeszkolony personel przedsiębiorstwa.
W załączniku 1 podano przykłady bezpiecznych obliczeń.
- Obliczenia i grafika dla wysokości stosu
- Określenie stabilności
Norma DIN EN 15635 "Stalowe statyczne systemy składowania, zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania".
Norma ta dotyczyła przede wszystkim specyfikacji dotyczącej bezpiecznego użytkowania urządzeń do składowania, czyli klasycznego tematu bezpieczeństwa pracy, w mniejszym stopniu znormalizowanych specyfikacji technicznych. Obowiązująca od 2009 r norma DIN EN 15635 zawiera podstawowe obowiązki dla projektantów, instalatorów i operatorów statycznych stalowych systemów składowania. Przestrzeganie tych wytycznych pozwala uniknąć wypadków związanych z regałami. Oprócz aspektów związanych z użytkowaniem, zawiera ona zalecenia dotyczące kontroli i oceny uszkodzeń urządzeń do składowania. Określa ona przebieg kontroli urządzeń magazynowych/regałów. Jeżeli kontrola urządzenia do składowania prowadzona jest zgodnie z wymaganiami normy DIN EN 15635, można założyć, że zostały spełnione wymagania rozporządzenia o bezpieczeństwie pracy. BetrSichV ma w każdym bądź razie pierwszeństwo przed wymaganiami normy DIN EN 15635.
Norma DIN EN 15635 nakłada na operatorów obowiązek regularnej kontroli systemów regałowych, które są obsługiwane wózkami jezdniowymi lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Z tej procedury kontrolnej powinny wynikać zrozumiałe środki ochronne dla uszkodzonych regałów.
Norma ta dotyczy również stalowych regałów z napędem mechanicznym oraz magazynów wysokiego składowania (> 12 m). Z drugiej strony norma ta nie obowiązuje urządzeń do składowania, które nie są wykonane ze stali oraz urządzeń przeznaczonych do użytku domowego.
Norma dotyczy regałów paletowych, regałów półkowych, regałów wjezdnych, regałów przejezdnych, regałów wspornikowych, regałów przepływowych, regałów wsuwanych, regałów przesuwnych, regałów z pomostami itp.